Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.

Dziennkiarstwo

Posted in refleksje, tekst by maciejewski on Marzec 26, 2012, 18:00

Coraz gorzej znoszę media, pozbyłem się z domu telewizora, a obecnie coraz to kolejne kanały wiadomości znikają z mojego czytnika RSS. Powody?
Przede wszystkim zaczęło się od kończenia prawie każdego tekstu zachęcaniem do komentowania „A co wy o tym myślicie? Piszcie w komentarzach”, ok mogę to jeszcze znieść, ale obecnie coraz częściej trafiają się teksty, które pytanie mają zawarte już w tytule. Co gorsza wiele z nich w ogóle na to pytanie nie odpowiada lub odpowiada błędnie i głupio. Nagminne jest również formułowanie nagłówków typu „Koniec koalicji, rząd się rozpadł!” i dopiero w tekście informowanie, że chodzi o rząd jakiegoś afrykańskiego kraju. Niby nikt nie mówił, że chodzi o Polskę, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że to celowe wyciąganie kliknięć od użytkownika
Kolejna rzecz to plotki – zaraza serwisów IT, codziennie wszędzie pełno wpisów o rzekomych specyfikacjach nowego IPhone’a IPada, a teraz o podrabianych zdjęciach Samsunga Galaxy SIII. Co gorsza w kółko przewija się kilka tych samych lepiej lub gorzej przerobionych zdjęć czy wyssanych z palca faktów.
Zaraza pudelka zatacza coraz szersze kręgi i obecnie sięga już niestety serwisów tak renomowanych jak Antyweb (który wciąż bardzo szanuję).

Parafrazując słynny cytat mógłbym spytać premiera „Jak żyć?”. Póki co przesiadłem się na Twitter’a gdzie można się szybko dowiedzieć co w trawie piszczy, oraz Engadget i The Verge, które wszystko co będzie pisane w Polsce mają dzień wcześniej 🙂 Spore nadzieje pokładałem w serwisie NaTemat.pl Tomasza Lisa – jest znacznie lepiej, przede wszystkim można tam wejść bez Ab-block’a i nie dostać oczopląsu, jakość tekstów znacznie lepsza, ale mam wrażenie, że po mocnym starcie tendencja jest spadkowa, obym się mylił.

Smutno mi, że tak wygląda ogólny poziom dziennikarstwa internetowego w Polsce, gdy wszędzie widać jak pogoń za kliknięciami i pieniędzmi z reklam niszczy jakość tekstów.

Reklamy

Komentarze 3

Subscribe to comments with RSS.

 1. Jakub Milczarek said, on Marzec 28, 2012, 16:20 at 4:20 pm

  Masz rację i nie ma masz racji oczywiście według mnie. Generalnie jakość tekstów spada w sieci i sam to również obserwuję… Plotki IT to rzecz dla mnie wręcz niezrozumiała 🙂 Muszę jednak obronić wprowadzanie pytania na końcu wpisu!
  Z mojej obserwacji wynika, że większość osób pisząc na swoich blogach cieszy się z reakcji czytelników. Jeśli wyjdziemy od tego założenia, to właśnie zadanie pytania w dużym stopniu zachęca czytających do wypowiedzenia się chociaż w krótkie formie. Idąc dalej, nawet taka krótka forma będąca odpowiedzią na pytanie może stać się zarzewiem interesującej dyskusji, a przecież właśnie o to nam chodzi.

  • maciejewski said, on Marzec 29, 2012, 23:01 at 11:01 pm

   Tak, ale pakowanie tego na siłę do każdego wpisu jak mantra staje się irytujące i w moim przypadku odnosi wręcz przeciwny skutek – odruchowo zamykam kartę w przeglądarce.

 2. […] a szczególnie na formę pisaną. Z wieloma uwagami, które zebrał we wpisie Dziennkiarstwo mogę się zgodzić ale kilka spraw myślę, że zostało przytoczone na wyrost. […]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: