Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.

All your data are belong to us*

Posted in photo by maciejewski on Sierpień 6, 2011, 12:12

* – pisownia zamierzona (klik)

W skrócie: Jakiś czas temu zainstalowałem sobie nowy soft (SpicagenMod-froyo) na smartfon Samsung Galaxy i5700 Spica (chyba najpopularniejszy smartfon w tym kraju). Tutaj chciałbym wtrącić podziękowania dla Maćka za pomoc i wyjaśnienie kilku rzeczy co oszczędziło mi wiele czasu wachlowania dziesiątkami podstron na forach. Spośród wielu funkcji Androida 2.2 ostatnio zdarzyło mi się użyć funkcji tetheringu czyli podłączyć laptopa do telefonu przez funkcję accespoint’a w tym drugim i tym samym mieć dostęp do internetu korzystając z pakietu danych operatora telefonii komórkowej. Działa to naprawdę przyjemnie, co by nie zanudzać cyferkami powiem, że filmy na YT w jakości 480 ładują się szybciej niż odtwarzają (co jeszcze nie tak dawno temu było marzeniem posiadaczy stałych łącz). Można więc całą operację uznać za sukces zarówno ze strony producenta telefonu, programistów systemu opearacyjnego i operatora telefonii komórkowej. Godnym wspomnienia jest fakt, że do wykonania tej całej operacji potrzebna jest jedynie wiedza, że coś takiego w ogóle istnieje, jak obsługuje się telefon i jak podłączyć laptop do sieci Wi-fi (ew. dlaczego na taką sieć trzeba utworzyć hasło dostępu). Rozwiązanie proste, łatwe i przyjemne, bardzo przydatne dla osób, które w podróży potrzebują skorzystać z internetu nawet jak nie ma w pobliżu WI-FI.

O tym samym pomyśleli użytkownicy Iphone i tak samo pragną korzystać na laptopach z pakietów danych, za które zapłacili operatorowi. Niestety nie każdy operator się z tym zgadza, np. AT&T ma na ten temat inne zdanie. Tethering dodatkowo płatny? Mam tylko nadzieję, że u nas nikt nie wpadnie na taki pomysł, Aczkolwiek o ile się nie mylę Android robi tethering na zasadzie NAT, więc jeśli jest do dobrze ustawione, to ruch z tetheringu będzie dla operatora  nie do odróżnienia od tego pochodzącego bezpośrednio z telefonu. Nawet jeśli obecnie tak nie jest, to jeśli zajdzie taka potrzeba zaraz pojawi się odpowiednia aplikacja dla Android. 🙂 Mam nadzieję, że dla Iphone też kolejny jailbrake pomoże.

Reklamy

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. RafałC said, on Sierpień 12, 2011, 14:13 at 2:13 pm

    W początkach Androida to wcale nie było takie oczywiste, trzeba było się zdrowo nakombinować (zdobywać uprawnienia root’a i ustawiać wszystko ręcznie korzystając z pakietów Debiana, ew. później męczyć się z niedopracowanymi aplikacjami) i bywało, że aplikacje do udostępniania łącza komórkowego były usuwane z Marketu. Kierunek zmian jest korzystny 🙂


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: