Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.

Czy aby na pewno?

Posted in it, refleksje, tekst by maciejewski on Listopad 27, 2010, 22:00

Rozbawił mnie nieco wpis na jednym z niby-informatycznych portali Nextmag.pl. Nie wątpię w rzetelność Kaspersky Lab, bo kto jak kto ale ta firma ma naprawdę ogromny wkład w sprzątaniu syfu po Microsofcie rozwój bezpieczeństwa komputerów, ale najpierw rozbawiło mnie oświadczenie:

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane żadne zabezpieczenia. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane

Może się czepiam szczegółów, ale policzenie i przeanalizowanie danych o ilości sieci i ich zabezpieczeniach to też zgromadzenie i przetworzenie danych, ale rozumiem że po ostatniej aferze z samochodami Google Street View każdy chce się zabezpieczyć najlepiej jak to możliwe.

Do czego dążę: zaciekawiły mnie bardzo wyniki testu – 33% sieci nie jest w ogóle zabezpieczonych, co wcale prawdą być nie musi, bo np. w moim mieście wszędzie można wyszukać dostępne pozornie nie zabezpieczone sieci, którymi lokalni dostawcy internetu łączą np. poszczególne bloki z głównym węzłem. Skądinąd wiem też, że pomimo braku szyfrowania WEP/WPA na poziomie WIFI urządzenie na końcu odbierze wyłącznie sygnał szyfrowany protokołem SSL przy użyciu zestawu odpowiednich kluczy.

Nie mówię, że Kaspersky Labs nie wzięli takiego faktu pod uwagę (choć sprawdzenie tego mogłoby zostać uznane za próbę włamania się do sieci) ale po raz n-ty kłania się bardzo zły nawyk nie podawania źródła informacji przez autorów artykułów na serwisach internetowych. O ile w prasie drukowanej nie można do tekstu dołączyć 100 stron szczegółowego raportu o tyle w Internecie po to mamy linki, żeby z nich korzystać i uwierzytelniać swoje podsumowania. Na zachodnich portalach technicznych jest to standard, u nas wciąż można tylko wierzyć, że autor (dobrze jeśli w ogóle się podpisze) tekstu nie wyssał z palca.

Reklamy

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Jakub Milczarek said, on Listopad 29, 2010, 00:28 at 12:28 am

    Niestety takie mamy tutaj zwyczaje… Studenci w sprawozdaniach też nie podają źródeł, a jak już podają to często raczą żartować poprzez wpisanie jako źródła naukowego http://pl.wikipedia.org/ :)))


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: