Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.

Wehikuł czasu

Posted in refleksje, tekst by maciejewski on Październik 20, 2010, 23:09

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,8532974,Nie_bedzie_Linuksa_na_biurku.html

Czytam i normalnie ręce opadają, jeśli miałem jakieś resztki szacunku do internetowych dziennikarzy oraz portalu gazeta.pl to właśnie je straciłem. Dawno nie czytałem takich bzdur, szczególnie prezentacji.

Autor tematu urwał się chyba z wczesnych lat 90-tych. Brak ‚plug and play’? Czery dni temu instalowałem Ubuntu i nie musiałem podawać ani jednego sterownika, nic, wszystko się samo wykryło, z wifi i bluetooth łącznie. Brak wsparcia dla 3D? To ciekawe jak działa choćby Compiz.  Masowe zarządzanie i bezpieczeństwo? To zarzut? Zaleta czy wada, bo nie wiem. Problemy z archwizacją? Można je mieć tylko jeśli się nie umie skopiować katalogu /home na pendrive. Brak wsparcia dla 3rd party apps? Piszę tego posta z Firefox’a i to jest 3rd party app. Podobnie jak setki innych, które mam zainstalowane. Podstawowe office? Mój OpenOffice potrafi przynajmniej poprawnie obsłużyć plik csv albo selektywnie kasować komórki z arkusza kalkulacyjnego*.

Nie ma większego sensu wyliczać kolejnych bzdur, bo nikomu by się koniec końca czytać tego nie chciało.

A prawda jest taka, że poza biurami gdzie po prostu potrzebne są konkretne aplikacje, których przepisanie jest zbyt drogie Windows szczeznie bo po prostu przestanie być potrzebny. Obecnie każdy ma komputer z Windows, bo tak. Po prostu jest to standard. A prawda jest taka, że ogromna większość ludzi używa komputer do grania lub internetu + oglądania filmów i nie korzystają z niczego poza przeglądarką, a Windows mają bo nie znają innej opcji. Już teraz widać jak bardzo z jednej strony rozwija się rynek konsol (Xbox, PS, Wii) a z drugiej strony jak bardzo naciskają smartfony + tablety Android + iPod/iPad. Z trzeciej strony laptopy Mac. Nie wiem czemu nikt nie zdaje się zdawać sprawy z faktu, że dwie najpopularniejsze platformy przenośne to Google Android (Linux) i Apple iPod/iPad (zmodyfikowany Unix, sic!). Linux jest już na twoim biurku, w Twoim telefonie, ipodzie, Mac’u (jeśli cię stać), pewnie też w routerze wifi, który dostarcza tam internet.

Żenujący brak wiedzy o temacie. Jak tacy ludzie mogą pisać dla jednego z największych portali w tym kraju. I konia z rzędem temu, kto mi wyjaśni jaki k*wa związek z tym tematem ma failblog.org?

* – kiedyś miałem takie cholernie ważne zadanie od księgowości: usunąć z arkusza Excel’a dane tak, żeby pozostały formuły wyliczające wartości pól. Np. w komórce A1 wartość liczbowa 3 a w komórce A2 formuła =2*$A$1. Plik był ogromny więc ręczna edycja była praktycznie niemożliwa. W MSOffice 2003 się nie dało, dopiero 2007 ma taką podstawową funkcjonalność, za to stary Ooo: ctrl+a, del, odznaczyć ‚Formuły’ i mamy same formuły bez liczb.

Reklamy
Tagged with: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: