Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.

Quo Vadis Photo ponownie, czyli Fotofestival 2010

Posted in photo, refleksje, tekst by maciejewski on Maj 23, 2010, 23:48

Autor tekstu pragnie podkreślić, że opinie tutaj wyrażone są głeboko subiektywne i miejscami przesadzone.

Rok temu pisałem subiektywnie o Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi. Nie przemawiał do mnie werdykt Jury, ale nie mnie oceniać, bo się przeca nie znam. W tym roku miałem nadzieję mile się zaskoczyć nowym programem, nowym sponsorem głównej nagrody (firma Sandisk) no i przede wszystkim nowymi wystawami. Miało być tak pięknie a wyszło jak zwykle. Dłuższą chwilę zastanawiałem się, czy to inne zdjęcia czy też ktoś przez pomyłkę bądź celowo wywiesił te same. Po powrocie do domu porównałem zdjęcia co ostatecznie rozwiało moje niepewności, bo i spójrzcie:

kupa pinhole 2009:

kupa pinhole 2010:

Im dłużej patrzę na tę kupę (na oryginalność i unikalność odcisku, pozostawionego niechybnie przez przedstawiciela ssaków parzystokopytnych) tym bardziej mam wrażenie, że są to dwa ujęcia tego samego gówna placka.

Cóż jest tak wybitnie artystycznego w wielbłądzich fekaliach, że rokrocznie stają się obiektem wystaw na imprezie aspirującej do miana światowej („9th International Festival of Photography in Lodz”) w mieście pretendującym do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Czy nie mamy przypadkiem do czynienia ze spiskiem arabskich hodowców kóz i wielbłądów próbujących przemycić nam tu guano swojego inwentażu i wmówić nam, że lepsze jest niż fekalia naszej polskiej Krasuli (to są fekalia na miarę naszych możliwości)?

Tak na poważnie, to było kilka wystaw, które bardzo mi się podobały(Jenny Matthews, Marcin Sudziński i najlepsza moim zdaniem seria: Phillip Toledano, Katrin Trautner), kilka takich, do których trudno mi się było ustosunkować (Carolle Benitah, Verena Jaekel, Dominika Sadowska) i co najmniej kilka, których sensu, poziomu i jakości nie odnajduję, nie rozumiem i nie doceniam. Przegląd projektów z przeróżnych ASP totalnie mnie rozczarował. Naprawdę, więcej sztuki jest na głównej stronie Digarta niż na przeglądzie szkół artystycznych, Ale to moim zdaniem, bo ja się nie znam na sztuce przez duże S. Próbowałem, bóg mi świadkiem, że próbowałem, niestety nie dałem rady, sorry.

Na pewno niezależnie od moich odczuć Fotofestival jest wydarzeniem na które warto zwrócić uwagę, warto się wybrać i zobaczyć. Zobaczyć dokąd podąża współczesna fotografia, zobaczyć że wciąż istnieje ‚antyflicrowa’ alternatywa, że nie mam racji (jeszcze częściej niż sam zauważam, że nie mam), że fotografia jest bardzo subiektywna i wiele innych „że”. I mimo mojego czepiania się dziękuję ekipie FF z Krzysztofem Candrowiczem na czele. Za rok będzie lepiej, wierzę w to.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: