Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.

Słów kilka

Posted in refleksje, tekst by maciejewski on Listopad 20, 2008, 00:45

W sieci pojawił się ostatnio nowy serwis służący do porównań testów lustrzanek cyfrowych. Właściwie, to należałoby powiedzieć dokładniej – firma Dx0 postanowiła udostępnić swoje dane z wykonanych testów. W chwili obecnej jest obsługiwanych kilkadziesiąt „cyfrzanek” z głównego nurtu rynku. Co różni ten serwis od innych, to suchość danych – nie znajdziecie tam żadnych subiektywnych ocen parametrów sprzętu, które – swoją drogą – nie mają większego sensu, gdyż to co jednemu wadą innemu będzie zaletą i vice versa.

Piszę o tym głównie, gdyż tak naprawdę uważam wszystkie takie testy za bezcelowe. Dlaczego? Po pierwsze wystarczy włączyć pierwsze lepsze porównanie, żeby przekonać się, że większość wykresów (pomijając sytuacje gdy weźmiemy aparaty z dwóch skrajnych klas jakości) praktycznie się pokrywa. Parametry współczesnych aparatów są praktycznie identyczne dla zbliżonych cenowo i jakościowo modeli.

Druga sprawa to rzetelność testów na Polskich serwisach. W rankingach często różne „wiodące” serwisy publikują toplisty totalnie różniące się pozycjami kluczowych modeli. Zazwyczaj wynika to z subiektywności prezentowanych ocen. Poza tym jaki kontakt z rzeczywistością mogą mieć testy oparte na słynnym fotografowaniu banknotu 10zł (biedny Mieszko I się w grobie przewraca).

Czasem też pojawiają się ciekawe opinie profesjonalistów – nie tak dawno oglądałem porównanie bodajże Nikona D90 z nikonem D80 – wszystko fajnie, naprawdę profesjonalne zdjęcia z sesji wykonane obydwoma aparatami. Gdybym jeszcze widział na nich jakąś wyraźną różnicę. Autor upierał się, że widzi lepsze odwzorowanie barw. Moim zdaniem jednak (co ewidentnie rzucało się w oczy) albo bardzo chciał je zobaczyć, albo producent kazał mu widzieć. Tak czy inaczej o ile byłem bardzo mile zaskoczony, że w końcu w teście sprzętu można zobaczyć naprawdę dobre zdjęcia o tyle przekonałem się, że skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Z ciekawostek (linki):
bardzo ciekawy ranking lustrzanek – Pentax K20 niżej niż K10, K200 a nawet K100(!), Nikon D80 na 23 z 50 pozycji („kultowości” tego sprzętu chyba nie trzeba przedstawiać, dla wielu ludzi – i jak najbardziej słusznie – jest synonimem lustrzanki cyfrowej)

porównywarka identycznych parametrów – tak małe różnice, że aż szkoda próbować oceniać czy są zauważalne w codziennej eksploatacji.

Pozdrawiam też znawców fotografii, którzy na zdjęciach najpierw widzą czy jest szum a dopiero potem obraz, który autor chce pokazać.

Reklamy
Tagged with: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: